Lokal lagring verkar vara inaktiverat i din webbläsare.
För den bästa upplevelsen på vår webbplats, bör du aktivera lokal lagring i din webbläsare.

Best Karate vol 5

Best Karate vol 5

Karate-Do Kyohan: The Master Text

Karate-Do Kyohan: The Master Text

KARATE-DO Nyumon

499,00 SEK

Karate-do Nyumon – Vägen in i karatekonsten

Karate-do Nyumon betyder bokstavligen "en passage genom portarna till karatens väg" – med andra ord en introduktion till karatens värld. Denna bok är resultatet av mästare Gichin Funakoshis önskan att göra karatens filosofi och praktik tillgänglig för nybörjare. Här samlas tidigare opublicerade texter från tiden före hans död 1957, tillsammans med förenklade kata – rörelsesekvenser – som Funakoshi själv utvecklade baserat på traditionell Okinawa-karate, speciellt anpassade för nybörjare.

I bokens inledning slår mästaren hål på några av de vanligaste myterna om karate. Han skriver: "Karate-do är en ädel kampkonst. De som skryter om att kunna krossa brädor eller slå sönder tegelpannor, eller hävdar att de kan utföra groteska bedrifter, har i själva verket inte förstått någonting om karate. De sysslar bara med löven och grenarna på ett stort träd – utan att ha en aning om dess stam."

Boken erbjuder en unik kombination av teknik, filosofi och historia, illustrerad med fotografier och berättelser om karatens mästare. Det är en ovärderlig resurs för den som vill förstå karatens sanna natur – bortom myter och yta – och ta sitt första steg in på en livslång väg av disciplin, styrka och inre balans.

Språk:Engelska
Tillgänglighet: I lager
SKU
KARATE-DO Nyumon